Sopocki UTW został powołany w strukturze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sopocie w październiku 2003. Powstał z inicjatywy Sopockich Radnych: Pani Małgorzaty Maj oraz Pana Michała Woźniaka.

img11Prowadzi działalność edukacyjną, kulturalną, twórczą i krajoznawczo - turystyczną, propagującą aktywny tryb życia oraz upowszechniającą profilaktykę gerontologiczną.
Słuchacze uczęszczają na wykłady otwarte z różnych dziedzin nauki, spotkania z przedstawicielami świata kultury oraz liczne zajęcia warsztatowe. Realizowane są zajęcia usprawniające i utrzymujące sprawność manualną (warsztaty plastyczne - artystyczne), zajęcia z aktywności ruchowej (gimnastyka, nordic walking), warsztaty turystyczne (wycieczki piesze najpiękniejszymi szlakami turystycznymi Trójmiasta i jego okolic, wycieczki autokarowe i rowerowe oraz wykłady z zakresu turystyki), a także choreoterapeutyczne (terapia tańcem) i relaksacyjne. Słuchacze poznają również tajniki fotografii tradycyjnej i cyfrowej, historię sztuki, a na części zajęć prowadzona jest terapia sztuką. Projekcje słynnych arcydzieł filmowych podczas warsztatów stanowią podstawę do dyskusji na spotkaniach klubu filmowego. Na warsztatach gastronomicznych "Kuchnie świata" słuchacze poznają zasady zdrowego żywienia i przygotowują typowe potrawy różnych zakątków kuli ziemskiej. Prowadzone są również lektoraty językowe na poziomie początkującym i zaawansowanym (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański i włoski), a także cykliczne warsztaty z komunikacji interpersonalnej, psychologii. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia gimnastyki umysłu oraz warsztaty komputerowe. Seniorzy aktywnie uczestniczą w akcjach promowania działań wspierających ochronę środowiska.

img07Cykl kształcenia na Sopockim Uniwersytecie Trzeciego Wieku trwa dwa lata, a słuchaczem może zostać każda osoba w wieku starszym nieczynna zawodowo. Słuchacze posiadają indeksy, w których potwierdzane jest uczestnictwo w zajęciach.
Zajęcia realizowane są regularnie, według stałego tygodniowego planu.

 

 

 

 


 

 

 

 WYKŁADY

 • wykłady kierunkowe - przeznaczone są dla słuchaczy zainteresowanych konkretną tematyką, odpowiadają wybranym kierunkom kształcenia:
  - filozofia,
  - antropologia,
  - sztuka,
  - seminarium,
  - psychologiczne podstawy etyki
  - podróże ze sztuką
  - włoskie inspiracje
  - podróże i odkrycia z National Geographic
  - historia architektury i sztuki
  - historia fotografii
  - pomorska twórczość sakralna
  - zdrowe odżywianie
  - teatr operowy

 • warsztaty artystyczne, na których słuchacze mogą rozwijać swoje talenty artystyczne, ucząc się rysunku, grafiki i malarstwa pod okiem profesjonalistów. Aby umożliwić seniorom rozwój artystyczny na wielu płaszczyznach, w naszej ofercie znaleźć można takie warsztaty jak: malowanie na jedwabiu , ceramika, czy fotografia skierowana do osób, które lubią robić zdjęcia i chciałyby nauczyć się robić je dobrze. Zajęcia te pozwalają również zapoznać się i nauczyć korzystania z funkcji programów graficznych  do obróbki komputerowej obrazów.

 • warsztaty komputerowe to zajęcia odbywające się w nowoczesnych pracowniach komputerowych, podczas których słuchacze poznają zasady obsługi programu Word, Excel, PowerPoint, Photoshop, oraz uczą się korzystać z poczty elektronicznej i zasobów Internetu, bezpiecznie i swobodnie poruszając się w ich otoczeniu.

 • warsztaty mobilny senior, celem tych zajęć jest pokazanie i nauka obsługi aplikacji na smartfona i tabletu, które ułatwią komunikację, podróżowanie i życie codzienne.
 • warsztaty językowe odbywające się w małych grupach lekcje angielskiego i hiszpańskiego prowadzone przez doświadczonych lektorów,
 • warsztaty turystyczne są to spacery i wycieczki, podczas których, zwiedzmy ciekawe miejsca w naszym regionie i poznajemy cudowne zakątki naszego kraju.
 • najchętniej wybierane przez naszych studentów są zajęcia ruchowe służą przede wszystkim zachowaniu sprawności fizycznej naszych słuchaczy, w myśl zasady "w zdrowym ciele zdrowy duch". Warsztaty te odbywają się w rożnych formach. Mogą to być klasyczne ćwiczenia ogólnorozwojowe - gimnastyka, rozciągające - stretching, stretching z elementami jogi, joga - poprawia samopoczucie i dodaje sił witalnych, wzmacnia mięśnie i stawy, minimalizuje bóle pleców, pozytywnie wpływa na umysł i uwalnia od stresu. Zdrowy kręgosłup - to ćwiczenia  skierowane przede wszystkim na wzmocnienie mięśni kręgosłupa, tai-chi – które wzmacnia mięśnie, koryguje postawę i szczególnie korzystnie wpływa na zmysł równowagi, oraz fit-autoterapia połączenie gimnastyki z elementami auto masażu.  

 • warsztaty relaksacja dźwiękiem, zajęcia te rozpoczyna, krótka rozgrzewka oraz kilka ćwiczeń energetyczno - oddechowych (QIGONG), aby pobudzić i udrożnić przepływ energii w organizmie. Następnie każdy z uczestników w pozycji wygodnej dla siebie leżącej lub stojącej (w zależności od stanu zdrowia) oddaje się relaksującej mocy dźwięków mis i gongów tybetańskich, wchodząc w stan rozluźnienia, przyjemności i spokoju wewnętrznego.
 • warsztatysalsa solo” Zajęcia pełne pozytywnej energii, podczas których dbanie o ciało i kondycję to czysta przyjemność. Sekwencje ruchowe aktywizują całe ciało, pozwalając uczestnikom we własnym tempie rozruszać stawy i wzmocnić mięśnie. Krótkie choreografie rozwijają koordynację ruchową, dodają płynności i gracji. Latynoska muzyka dodaje witalności zachęca do akceptowania i cieszenia się swoim ciałem w tańcu.

 • warsztaty tańce świata Wspólnie zatańczone choreografie z różnych stron świata pozwalają poznać i poczuć ducha tańca. Wspólny ruch w kole raz jest medytacją, raz opowieścią, a najczęściej zabawą, radością i energią. W programie zajęć znajdą się m.in. tańce izraelskie, bałkańskie, słowiańskie, irlandzkie, amerykańskie. 

 • warsztaty terapia tańcem opierają się na wykorzystaniu ruchu jako procesu, który zwiększa fizyczną, psychiczną i duchową integrację człowieka. Podstawowe elementy tańca – ruch i rytm stają się drogą do uzyskania harmonii ciała i umysłu, ułatwiają poznanie siebie i swoich emocji, a także porozumiewania się z innymi ludźmi.

 • warsztaty lady latino zajęcia obejmują naukę różnych tańców latino, country, disco, rock and rolla , lambeth walka (lata 20-te lata 30-te).

 • warsztaty filmowe to spotkania fanów dobrego kina, które polegają na wspólnym oglądaniu filmu i późniejszej dyskusji na jego temat.

 • warsztaty z ekologii wykłady, warsztaty i wycieczki mające na celu przybliżyć ich uczestnikom nie tylko samo pojęcie ekologii, ale przede wszystkim szeroko rozumiane zagadnienia związane z ochroną środowiska i zachowaniami nacechowanymi troską o naturę. Zajęcia mają charakter praktyczny, gdzie teoria stanowi jedynie tło.

 • warsztaty ZPT Zobacz Pomorze Teraz - omawiane są tu zagadnienia dziedzictwa, sposób zagospodarowania, oraz perspektywy rozwoju współczesnych miast Pomorza, cechy morfologiczne, budowlano-architektoniczne i rola kulturotwórcza obszaru w kontekście historii, obyczajowości i potencjału turystycznego regionu. Zajęcia odbywają się w formie wykładów, spacerów i wycieczek, 

 • warsztaty noga za nogą  to spacery i wykłady, podczas których  nasi seniorzy poznają i zwiedzają obszar Sopotu  wyznaczonymi trasami ulic (ok.1,5-2,5km) obserwując detale obiektów historycznych, miejsca pamięci, tablice i pomniki. Poznają zakres zmian miasta, współczesną architekturę, oraz działania street-artu.
   
 • warsztaty „trening umysłu” i  trening pamięci” jest to cykl warsztatów dla wszystkich tych, którzy chcą zadbać o sprawność swojego umysłu. Chcą, aby ich mózg efektywnie funkcjonował mimo upływającego czasu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że podobnie jak ciało, mózg również potrzebuje ćwiczeń, stymulacji do dobrego szczęśliwego życia.

 • warsztaty psychologia szczęścia pozwalają dowiedzieć się czym jest szczęście. Obalony zostanie mit „urodzonego pod szczęśliwą gwiazdą”. Poznać będzie można wyznaczniki szczęścia, dobrostanu oraz sposoby ich osiągania. Pokazane zostanie, jak wziąć sprawy w swoje ręce i pomóc „szczęściu” zagościć w naszym codziennym życiu.

 • warsztaty „Jak konstruktywnie rozmawiać” na warsztatach będzie można zapoznać się z podstawowymi zasadami komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Uczestnicy dowiedzą się o znaczeniu emocji, samooceny w procesie komunikacji. Poznają „język żyrafy”, czyli sposób rozmowy oparty na szacunku.

 • warsztaty" Lubię śpiewać " polegać będą na stworzenie wspólnego repertuaru znanych i lubianych piosenek, które można będzie wspólnie śpiewać na wycieczkach, ogniskach, rejsach lub innych imprezach organizowanych przez nasz UTW.

 • warsztaty" Lubię śpiewać " polegać będą na stworzenie wspólnego repertuaru znanych i lubianych piosenek, które można będzie wspólnie śpiewać na wycieczkach, ogniskach, rejsach lub innych imprezach organizowanych przez nasz UTW.
   
 • warsztaty "Body percussion" (gra na ciele) wspaniałe ćwiczenia rytmiki, sprawności, pozwalające na wypracowanie widowiskowych pokazów np. https://www.youtube.com/watch?v=SlsZQP0dKu0

 • warsztaty wyobraźnia słowa zajęcia łączące świat cyfrowych umiejętności i spotkania ze słowem mówionym, człowiekiem i jego historiami. To dziennikarskie zadania z zakresu fotografia cyfrowej, a nawet filmowania. Będziemy poszukiwali anegdot, historyjek, wspominek i cyfryzowali zdjęcia ze starych albumów. Wszytko to będzie pretekstem do praktycznego użycia smartfonów, czy laptopów.