utw logoProponowane tematy oraz terminy spotkań popularnonaukowych w ramach cyklu „Ciekawi Świata” – semestr letni 2020.

Środy, godz. 12 – 14

 


19.02 -
 Zobaczyć ukryte
Rozwój nauki umożliwił nam zajrzenie w głąb struktur zazwyczaj niedostępnych dla ludzkich oczu. Dzięki specjalnym urządzeniom możemy bez problemu oglądać otaczający nasz świat w skali mikro i makro. Teleskopy umożliwiają podziwianie gwiazd odległych o setki lat świetlnych, dzięki endoskopom z łatwością zobrazujemy wnętrze ludzkiego organizmu, zaś mikroskop elektronowy pozwala badać materię na poziomie atomowym. Rzeczy bardzo duże bądź niewyobrażalnie małe – nauka znalazła już sposób, jak je zobrazować! Podczas wykładu dowiemy się, czy można zobaczyć ciepło oraz zbudujemy prosty światłowód. Przekonamy się, że wielu z nas ma urządzenia zdolne do ujawnienia niewidocznego spektrum podczerwieni. Dowiemy się także, co wspólnego mają ze sobą zdjęcia rentgenowskie, tomografia komputerowa oraz teatr cieni! Przeniesiemy się również w czasie, aby opowiedzieć pasjonujące historie towarzyszące wynalezieniu mikroskopu i lunety.

25.03 - Świet(l)na chemia!
Zobacz z nami jasną stronę chemii! Podczas wykładu poznamy znaczenie fotonów w procesie inicjacji niektórych reakcji chemicznych. Rzucimy światło na istotę fotochemii, aby dowiedzieć się, czy promieniowanie świetlne może wywołać reakcję chemiczną lub na odwrót – czy istnieją reakcje, w trakcie których szkło laboratoryjne rozbłyśnie niebieską poświatą? Wspólnie postaramy się stworzyć chemiczną latarkę oraz wyjaśnimy, w jaki sposób niektóre pierwiastki wpływają na barwę płomienia. Dowiemy się również, jak współczesna medycyna wykorzystuje zjawiska fotochemiczne oraz gdzie możemy spotkać świet(l)ną chemię na co dzień!

15.04 - Smakowite chwastowisko
Na przestrzeni wieków ludzie żywili się wieloma gatunkami roślin, które wciąż możemy spotkać w swoim otoczeniu. Niekiedy chwasty, dla których nie widzimy zastosowania, mogą stać się dla nas skoncentrowanym źródłem składników odżywczych oraz ciekawym urozmaiceniem talerza. Jadalne chwasty oraz kwiaty, takie jak pokrzywa, nasturcja czy bratek szturmem podbijają podniebienia gości ekskluzywnych restauracji. Podczas botanicznych warsztatów dowiemy się, które z roślin powszechnie uważanych za niejadalne są nie tylko smaczne, ale i niezwykle zdrowe. Zastanowimy się również wspólnie, w jaki sposób wprowadzić chwasty do naszego codziennego menu.

13.05 - Słowo o Układzie Słonecznym
Gdybyśmy spojrzeli w Słońce nie z powierzchni Ziemi, ale Merkurego, byłoby ono trzy razy większe i jedenaście razy jaśniejsze. Doba na Wenus trwa 243 ziemskich dni, zaś Mars może poszczycić się najwyższym szczytem w Układzie Słonecznym. Warunki pogodowe Saturna nie rozpieszczają – na równiku wieje z prędkością 500 m/s. Podczas wykładu przyjrzymy się każdej z planet Układu Słonecznego i oddamy należną uwagę Słońcu, gwieździe, której zawdzięczamy życie. Zastanowimy się też, co czyni naszą planetę tak wyjątkową na tle pozostałych. Opowiemy o najważniejszych wydarzeniach w dziejach podboju kosmosu, ale też z nieco humorystyczną nutą zdemaskujemy techniczne prowizorki lotów kosmicznych.

 

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni zaprasza